پتروشیمی بوعلی سینا

پتروشیمی بوعلیشرکت پتروشیمی بوعلی سینا در زمینی به مساحت ۳۶ هکتار در شمال غربی خلیج فارس در استان خوزستان، در منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی(ره) واقع می باشد. این شرکت وابسته به شرکت ملی صنایع پتروشیمی می باشد که در سال ۱۳۷۷ تاسیس گردید.
خوراک مجتمع پتروشیمی بوعلی سینا، نفتای سبک و سنگین و بنزین پیرولیز می باشد که از کارخانجات NGL (1000/900 پازنان) و پتروشیمی امیرکبیر تامین می گردد و طی فرآیندهای موجود در واحدهای عملیاتی مختلف به محصولات با ارزش و سود آور آروماتیکی نظیر پارازایلین و ارتوزایلین و بنزن تبدیل می گردد.
مجتمع پتروشیمی بوعلی سینا، لیسانسهای عملیات مهندسی تفضیلی، تامین قطعات، نصب و راه اندازی را از ایران و مهندسی اصولی و لیسانس های واحد فرآیندی را از کشور های AXENS فرانسه، UHDE آلمان، SINOPEC چین کسب نموده است.
شرکت پتروشیمی بوعلی سینا در کنار بازار داخلی مشغول صادرات به کشورهایی نظیر آسیای شرقی، اروپا، امارات و …می باشد.مجتمع پتروشیمی بو علی سینا در راستای اهداف کاری خویش استانداردها و گواهینامه هایی رانیز دریافت نموده است.
بجز لیسانس و مهندسی اصولی این پروژه که از خارج اخذ شده کلیه عملیات مهندسی تفضیلی، تامین قطعات و نصب و راه اندازی مجتمع توسط متخصصان ایرانی انجام گرفته است.
مشخصات طرح :
نام طرح : آروماتیک سوم ،
مساحت : ۳۶ هکتار
لیسانس واحدهای فرآیندی پتروشیمی بوعلی سینا : AXENS فرانسه ، UHDE آلمان ، SINOPEC چین.
پیمانکار مهندسی اصولی : شرکت UHDE آلمان
پیمانکار مهندسی تفضیلی و خرید تجهیزات : شرکت طراحی مهندسی صنایع پتروشیمی ایران (پیدک)
جمع سرمایه گذاری واقعی پتروشیمی بوعلی سینا: ۱۲۱۵ میلیارد ریال و ۳۰۰ میلیون دلار می باشد که سرمایه ارزی از طریق فایناس بلژیک و فرانسه و سرمایه گذاری ریالی از طریق مشارکت بانک ملت و شرکت ملی صنایع پتروشیمی انجام گرفته است.
محصولات اصلی مجتمع پتروشیمی بوعلی سینا:
پارازایلین به میزان ۴۰۰٫۰۰۰ تن در سال ، بنزن به میزان ۱۸۰٫۰۰۰ تن در سال و اورتوزایلین به میزان ۳۰٫۰۰۰ تن در سال می باشد.
محصولات فرعی مجتمع پتروشیمی بوعلی سینا:
برش سبک نفتا به میزان ۳۵۰٫۰۰۰ تن در سال تولید و به پتروشیمی امیرکبیرو خارج از کشور صادر می گردد.
رافینیت به میزان ۱۹۹٫۰۰۰ تن در سال تولید و به پتروشیمی های بندرامام و امیرکبیر ارسال می گردد.
گاز مایع به میزان ۳۹٫۰۰۰ تن در سال تولید و پتروشیمی امیرکبیر ارسال می گردد.
برش C5 به میزان ۲۱٫۰۰۰ تن در سال تولید و به پتروشیمی امیرکبیر ارسال می گردد.
برش سنگین نفتا به میزان ۴۸۸٫۰۰۰ تن در سال تولید و به شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی ارسال شده و همچنین بخشی از آن به خارج از کشور صادر می گردد.
آروماتیک های سنگین به میزان ۲۳٫۰۰۰ تن در سال تولید و جهت فروش داخلی و صادرات به خارج از کشور می باشد.
برش سنگین واحد ۱۰۰ به میزان ۱۱٫۱۰۰ تن درسال تولید و به خارج از کشور صادر می گردد.

تارنمای شرکت