پتروشیمی کارون

پتروشیمی کارونتاریخچه:
شرکت پتروشیمی کارون اولین تولید کننده ایزوسیاناتها در خاورمیانه است. این شرکت در سال ۱۳۸۱ تاسیس و در اسفند ماه ۱۳۸۷ به دست وزیر محتـرم نفت جمهـوری اسلامی ایـران رسماً افتتاح گردید. پتروشیمی کارون با استفاده از گازهای کلر، منواکسیدکربن، هیدروژن و نیز تولوئن و اسید نیتریک قادر است انواع محصولات پایه ای و اصلی پتروشیمی را شامل انواع ایزوسیانات ها که دارای ارزش افزوده بالاتر بوده با کیفیت بسیار عالی تولید و به بازارهای داخلی وخارجی عرضه نماید. ما معتقدیم که با استفاده از مزیت های نسبی منطقه از جمله دسترسی به آب های بین المللی از طریق خلیج فارس، راه آهن، خوراک با دسترسی آسان، تنوع محصولات انحصاری در منطقه، نیروی انسانی متعهد ماهر علاقمند و بکارگیری فن آوری های پیشرفته داخلی و خارجی، همواره به دیدگاه مشتریان داخلی و خارجی خود ارج نهاده وخواسته های آنان را در کانون توجه قرار دهیم. فعالیتهای شرکت مبتنی بر ارزشهای توسعه پایدار می باشد. ما خود را در جهت تقویت بنیان های اقتصادی، زیست محیطی، ارتقای سطح علمی، بهداشت جسم و روان و معنویات در منطقه و رعایت اصول اخلاقی و اجتماعی جامعه اطراف، مسئول دانسته و همواره به آنان پایبندیم .
معرفی شرکت:
محصول اصلی این شرکت ۴۰۰۰۰ تن در سال تولوئن دی ایزوسیانات (TDI) است. محصولات و خدمات شرکت جهت برآورده ساختن نیازهای صنایع پایین دستی داخلی به مواد اولیه با بالاترین کیفیت طراحی گردیده و این شرکت قادر است در بازار جهانی محصولات ایزوسیانات نیز به رقابت بپردازد. این شرکت همچنین اسید کلریدریک (HCl) و آب ژاول (NaClO) را نیز به عنوان محصول جانبی تولید می کند.
موقعیت جغرافیایی:
پتروشیمی کارون در منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی در استان خوزستان واقع گردیده است و مساحت آن ۳۴ هکتار است.
تولیدات پتروشیمی کارون

مقدار تولید (تن/سال)

وضعیت ظاهری

محصولات و محصولاتِ جانبی

۴۰،۰۰۰

مایع

تولوئن دی ایزوسیانات (TDI)

۴۰،۰۰۰

متیلن دی فنیل دی ایزوسیانات (MDI)

۱۶۰،۰۰۰

مایع

اسید کلریدریک (HCL)، محصول جانبی

۸۸،۰۰۰

مایع

اسید نیتریک

کاربردهای تولوئن دی ایزوسیانات (TDI)
تولوئن دی ایزوسیانات کاربردهای بسیار وسیعی دارد. این کاربردها از صنایع مبلمان، ،وسایل خواب و زیر فرشی گرفته تا وسایل حمل و نقل و صنایع بسته بندی گسترده است. همچنین این ماده در تولید روکشها و پوششها، درزگیر، چسبها و الاستومرها کاربرد دارد.

کاربردهای متیلن دی فنیل دی ایزوسیانات (MDI)
اصلی ترین کاربرد (۴,۴′-MDI) در تولید فومهای پلی یورتان سخت است. به طور معمول تولید یک تن فوم پلی یورتان نیازمند ۰٫۶۱۶ تن MDI با ۰٫۳۸۶ پلی اول و ۰٫۰۵۴ تن پنتان به عنوان عامل پف کننده است. این فومهای سخت پلی یورتان عایقهای حرارتی بسیار خوبی هستند که تقریباً در همهٴ یخچالها و فریزها در سراسر جهان و نیز در عایقهای حرارتی ساختمانی استفاده می شوند.
۴,۴′-MDI همچنین در چسبهای محکم صنعتی نیز کاربرد دارند که معمولاً به عنوان چسبهای قوی در بطریهای چسب به دست مصرف کنندگان نهایی می رسند.
نشانی کارخانه:
بندرامام خمینی، منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی، سایت ۲

تلفن: ۲۲۷۵۰ (۰۶۵۲۲۶)
نمابر: ۲۲۰۲۲ (۰۶۵۲۲۶)

تارنمای شرکت